Biserica veche a Mănăstirii Bisericani

Trebuie să amintim faptul că din vechiul ansamblu al Mănăstirii Bisericani, călugărilor viețuitori de aici le-a rămas doar biserica voievodală, ce are ca hram praznicul Buneivestiri. În anul 2012 ea a împlinit cinci secole de când a fost construită.

Catapeteasma este din lemn de stejar sculptat în stil baroc. Naosul şi pronaosul primesc lumină de la câte o fereastră la sud, cele din nord fiind acoperite. Absidele naosului sunt largi şi adânci. Naosul este delimitat de pronaos prin arcada care susţine bolta. Pe naos este o turlă mare deschisă, circulară în interior şi octogonală în exterior, luminată de patru ferestre. În partea superioară are firide nepictate. Pridvorul are o fereastră la vest şi alta la sud. Intrarea se face prin partea sudică, pe o uşă veche metalică, joasă. Din pridvor în pronaos se intră printr-o deschidere mare făcută în zid. Pe pridvor este turnul clopotniţei, masiv, în formă pătrată, deformat la colţuri. Pardoseala este din piatră. Biserica nu este pictată.

Splendida biserică voievodală a Mănăstirii Bisericani, ascunsă astăzi de zidurile Spitalului de Ftiziopneumologie, își așteaptă, tăcută, restaurarea.