Paraclisul Mănăstirii Bisericani

În anul 1998, la Bisericani, în locul în care s-a arătat Maica Domnului în stejar Sfântului Cuvios Iosif și ucenicilor săi în anul 1449, s-a construit un paraclis cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”. În interiorul acestui paraclis, acolo unde, de obicei, în biserici se află iconostasul Maicii Domnului, la Bisericani se poate vedea trunchiul stejarului care a fost tăiat în anul 1968, la ordinul autorităților comuniste, deoarece icoana Maicii Domnului – făcătoare de minuni – devenise loc de pelerinaj pentru sute și mii de oameni.

Paraclisul a fost sfințit la 3 octombrie 1999, la împlinirea a 500 de ani de la arătarea Maicii Domnului.